قبل از پرداختن به موضوع تعرفه اجازه بدید به برخی از سوالات متداول دوستان در زمینه آلاینده سنجی پاسخ دهیم.

از کجا می توانم تعرفه خدمات بهداشت حرفه ای را دریافت نمایم؟

به صورت کلی باید گفت خدمات بهداشت حرفه ای مخصوصا آلاینده سنجی و اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار، به دلیل ماهیت متغیر هر صنعت نسبت به صنعت دیگر نمی توان یک لیست قیمت واحد را برای تمام صنایع در نظر گرفت و ارائه تعرفه خدمات مستلزم بازرسی و تدوین پروپوزال مورد تایید مرکز سلامت محیط و کار می باشد. این بازدید اولیه صرفا باید توسط شرکت های خدمات بهداشت حرفه ای مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی هر استان صورت پذیرد.

از کجا می توانم ليست شركتهای ارائه دهنده خدمات بهداشت حرفه ای را ببینم ؟

با مراجعه به وب سایت دانشگاه علوم پزشکی هر استان بخش معاونت بهداشت شما می توانید به این لیست دست پیدا کنید. شما کارفرمایان و کارشناسان بهداشت حرفه ای صنایع البرز البته نیازمند این کار نمی باشید، تنها با تکمیل فرم درخواست پیش فاکتور خدمات آلاینده سنجی در سریعترین زمان ممکن استعلام قیمت خدمات بهداشت حرفه ای صنعت خود را دریافت می کنید.

چه مواردی باید سنجش شوند؟

تشخیص و تعیین آلاینده های محیط بر عهده متخصصین بهداشت حرفه ای می باشد.

در صورت وجود مورد غیر استاندارد در نتایج سنجش باید چه کرد؟

طبق مواد 85 و 96 قانون کار، کارفرما مکلف است پس از دریافت نتایج پایش و اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار اقدامات کنترلی لازم در راستای کاهش مواجهه با زیان آور و پیشگیری از تاثیر سوی آنها روی پرسنل اقدامات کنترل مهندسی و مدیریتی را برنامه ریزی و اجرا نماید. عدم کاهش عوامل زیان اور برای کارفرما می تواند حقوقی و مالی داشته باشد.

اقدامات کنترلی کنترل عوامل زیان آور چیست ؟

هر عامل زیان آور نیازمند اخذ استراتژی ها متناسب ( مهندسی یا مدیریتی ) برای کاهش اعداد بالاتر از حد استاندارد می باشد. این حوزه علاوه بر اینکه با سلامتی مستقیم پرسنل سر و کار دارد در صورت عدم برنامه ریزی و اجرای صحیح می تواند سبب اتلاف سرمایه کارفرما شود. برای سهولت شما کارفرمای گرامی می توانید با تنها چند کلیک از خدمات تخصصی ما در حوزه کنترل عوامل زیان آور برخوردار شوید.

تعرفه آلاینده سنجی

علاوه بر کیفیت یکی از عوامل مهم در انتخاب پیمانکار سنجش عوامل زیان آور ارائه قیمت های مناسب و اقتصادی از سوی شرکت های خدمات بهداشت حرفه ای می باشد. یکی از سوالاتی که ذهن اکثر کارشناسان بهداشت حرفه ای و کارفرمایان صنایع را درگیر کرده است، میزان تعرفه مصوب خدمات بهداشت حرفه ای می باشد. به دلیل نبود سازمان صنفی واحد برای خدمات بهداشت حرفه ای در کشور میزان تعرفه های خدمات بهداشت حرفه ای اغلب به صورت توافق بین شرکت های سنجش عوامل زیان آور، فاکتورهای اقتصادی هر استان و میزان تورم تعیین می شود.

متاسفانه به دلیل عدم ثبات اقتصادی برخی شرکت ها ناچار می شوند در سال چندبار افزایش قیمت داشته باشند اگرچه این مسئله موضوعی ناگزیر می باشد ولی به طور حتم در هدف اصلی بهداشت حرفه ای تاثیر خواهد گذاشت.

از سوی دیگر باید گفت به دلیل ماهیت متفاوت عوامل زیان آور هر صنعت نسبت به صنعت دیگر نمی توان با تدوین جدولی لیست قیمت ها را به صورت کلی اعلام نمود. تیم ما با هدف حل این مسئله برای حمایت از کارفرما راهکارهای متعددی در نظر گرفته است که برخی از آنها عبارتند از