همواره پیشگیری از درمان ارزان تر و موثرتر می باشد. فراموش نکنید بیماری های شغلی قابل پیشگیری بوده و قابل درمان نمی باشد و تا انتهای عمر به همراه نیروی کار می باشد.

تعریف بیماری های شغلی

به صورت خلاصه بیماریهایی  شغلی به آن دسته از بیماری های گفته می شود که در اثر مواجهه با عوامل فیزیکی، شیمیایی، ارگونومیک ، بیولوژیکی در محیط کار بوجود می آیند 

ضرورت سنجش عوامل زیان آور محیط کار

روشنایی ناکافی، صدای زیاد ، مواجهه با عوامل شیمیایی بالاتر از حد مجاز، پرتوهای یونیزان و غیر یونیزان و ...  همه می توانند زمینه‌ساز بروز بیماری‌های شغلی است. با اجرای دقیق برنامه های بهداشت حرفه ای به خصوص سنجش آلاینده های محیط کار می‌توان تا حد زیادی از این فشارهای تهدیدکننده سلامتی کارگران جلوگیری کرد و آسیب‌پذیری را کاهش داد . 

مسئولیت سلامت کارکنان با کیست ؟

مطابق با نصح صریح قانون کار، مسئولیت تامین سلامت و اجرای مقررات حفاظت فنی و بهداشت بر عهده کارفرما می باشد. کارفرمایان موظف هستند اقدامات لازم برای تامین سلامت کارکنان خود را انجام دهند.

یکی از مهمترین گام ها در تامین سلامت کارکنان اجرای برنامه اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار می باشد ما در گروه مشاورین فنی و مهندسی آرتا به عنوان یکی از شرکت های  ارائه دهنده خدمات بهداشت حرفه اي داراي مجوز از معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي البرز  با استفاده از تجهیزات به‎‌روز و کارشناسان خبره خدمات شناسایی، ارزیابی و کنترل عوامل زیان اور محیط کار صنایع و سازمان‌های مختلف مطابق با استانداردهای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت و استانداردهای سازمان‌های بین المللی نظیر  NIOSH , OSHA  را در استان البرز ( فردیس، شرق کرج، غرب کرج و طالقان ) ارائه می نمایم.

 عوامل مختلفی در محل کار وجود دارد که می تواند زمینه ساز بروز بیماری های شغلی یا ناتوانی در شاغل شود این عوامل بر اساس ماهیت به دسته های فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیک، ارگونومیک، سایکولوژیک تقسیم می شود. هنر اصلی مهندس بهداشت حرفه ای شاغل در صنایع شناخت این موارد و مدیریت ریسک عوامل زیان آور می باشد.

موارد قابل سنجش عوامل زیان آور

مرکز سلامت محیط و کار به عنوان متولی بهداشت حرفه ای در کشور با تدوین کتاب حدود مجاز که در دوره های مختلف راهنمایی های لازم جهت اندازه گیری عوامل زیان آور را ارائه می کند. این مرکز در تدوین کتاب حدود مجاز (OEL) از منابع مختلفی مانند رهنمودهای OSHA,NIOSH,ACGIH و ... استفاده می نماید. شرکت آرتا بهبود ایمن با در دست داشتن تجهیزات مدرن و تیم متخصص موارد ذیل در محیط کار را سنجش می نماید.

  • اندازه گیری روشنایی عمومی و موضعی با روش شبکه ای و موضعی
  • سنجش صدا و انجام آنالیز فرکانسی صدا در اکتاوباندهای مختلف
  • انجام دوزیمتری جهت تعیین مواجهه فردی 
  • اندازه گیری میدانهای مغناطیسی EMF
  • تعيين شاخص تنش حرارتی (WBGT) و درصد رطوبت
  • سنجش و ارزیابی تنش سرمایی 
  • نمونه برداری و سنجش از فیوم های جوشکاری
  • سنجش گرد و غبار محیط کار Total Dust
  • سنجش گاز و بخارات زیان آور شیمیایی محیط کار با استفاده از پمپ های نمونه برداری فردی
  • ارزیابی شاخص های ارگونومیکی محیط کار ( ارزیابی پوسچر )

فراموش نکنید ویژگی اصلی بیماری های شغلی عدم درمان پذیری آنها می باشد، این تهدید جدی تنها با شناسایی دقیق، پایش و کنترل و سنجش عوامل زیان آور قابل کنترل می باشد. متاسفانه در چند سال اخیر با سودجویی برخی شرکت های خدمات بهداشت حرفه ای انجام پروژه های سنجش به نیروهای تازه کار فارغ التحصیل شده محول شده است، این روند اگرچه در کوتاه مدت می تواند برای کارفرما سود مالی داشته باشد اما عدم شناسایی بیماری های شغلی سبب تحمیل هزینه های غرامت بیماری های ناشی از کار به کارفرما می شود.

اول معاینات شغلی یا آلاینده سنجی

براساس بخشنامه شماره 8621 مورخ 25/5/82  وزارت بهداشت انجام اندازه گيري عوامل زيان آور هر سال قبل از انجام معاينات سلامت شغلي الزامي است . اندازه گيري عوامل زيان آور محيط كار توسط شركت های دارای مجوز از  دانشگاه های علوم پزشکی  هر استان انجام مي شود ، کارفرمایان و کارشناسان بهداشت حرفه ای صنایع با تماس با شركت خدمات بهداشت حرفه ای نسبت به دریافت استعلام قیمت از این شرکت ها اقدام می نمایند. شرکت های اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار موظف هستند مطابق با دستورالعمل ها تعرفه اندازه گیری عوامل زیان آور محیط کار خود را پس از بازدید از آن صنعت به واحدهای کاری ارائه نمایند. ارسال لیست قیمت کلی بدون بازدید فاقد ارزش می باشد. مطابق با بخشنامه مذکور صنایع بايستی بگونه ای برنامه ريزی نمايند كه قبل از انجام معاينات سلامت شغلي اندازه گيری عوامل زيان آور محيط كار انجام شود .

شما کارفرمایان و کارشناسان بهداشت حرفه ای محترم صنایع استان البرز می توانید برای تسریع در این فرایند با تیم آرتا به شماره 02636648743 در تماس باشید.

تعرفه خدمات بهداشت حرفه ای

به صورت کلی با توجه به متفاوت بودن هر محیط کار و عوامل زیان آور آن نمی توان در جدولی ثابت تعرفه خدمات را اعلام نمود، حال برای راحت تر کردن کار شما عزیزان، با صرف کمتر از یک دقیقه می توانید با تکمیل فرم استعلام قیمت می توانید استعلام قیمت را دریافت نماید.

استعلام قیمت اندازه گیری عوامل زیان آور